Vi har lavet en rundspørge – både hos forskningen og i rådgiverbranchen – og ja, den viste, at man er blevet klogere på skimmelsvamp, og at rådgivernes kompetencer gennem årene er forbedret. Til gengæld mener nogle, at sagerne er blevet mere omfattende og komplekse.
Stigende opmærksomhed
På telefon- og mailrådgivningen Skimmel.dk, som Grundejernes Investeringsfond, Landsbyggefonden og Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) står bag, oplever de en stigende opmærksomhed på skimmelsvamp – lige fra de små sorte pletter i vindueskarmen til de mere alvorlige tilfælde af skimmelangreb, som kræver hjælp fra professionelle rådgivere.
Med opmærksomheden er antallet af virksomheder, der rådgiver om skimmel, også steget. Ifølge en søgning hos Foreningen af Rådgivende Ingeniører (frinet.dk) findes der over 200 rådgivningsvirksomheder, der rådgiver om indeklima og skimmelsvampe.
”Man skal se sig godt for, når man vælger rådgiver, for rådgivernes undersøgelsesmetoder er forskellige og kan bruges til noget forskelligt. Det er derfor vigtigt at gøre sig klart, hvad man vil have ud af rådgivningen, og om skimmelsagen overhovedet er stor nok til at involvere en rådgiver”, siger professor Lars Gunnarsen fra Statens Byggeforskningsinstitut, Aalborg Universitet.