x

Geografiske valggrupper

Som medlem af Realdania tilhører du en af 10 geografiske valggrupper. Din bopæl eller din virksomheds adresse afgør, hvilken valggruppe du hører til, og hvor du er valgbar og har møde- og stemmeret.

De 10 geografiske valggrupper vælger 60 af de 109 medlemmer i Realdanias repræsentantskab og er dermed med til at sikre en geografisk spredning i repræsentantskabet.

Nedenfor kan du se fordelingen af de 10 geografiske valggrupper, hvor mange repræsentantskabsmedlemmer der er på valg i hver valggruppe, og hvornår der er valg i valggruppen.

Valgområde 1 Valgområde 2 Valgområde 3 Valgområde 4 Valgområde 5 Valgområde 6 Valgområde 7 Valgområde 8 Valgområde 9 Valgområde 10 Valgområde 10

Valgområde 1
Område 1 dækker Dragør, Frederiksberg, København, Tårnby. 7 repræsentanter, Valgmøde 2018


Valgområde 2
Område 2 dækker Faxe, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Slagelse, Sorø, Stevns, Vordingborg. 6 repræsentanter, Valgmøde 2021


Valgområde 3
Område 3 dækker Assens, Nordfyn, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nyborg, Odense, Svendborg, Ærø. 5 repræsentanter, Valgmøde 2020


Valgområde 4
Område 4 dækker Billund, Esbjerg, Fanø, Haderslev, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Aabenraa. 5 repræsentanter, Valgmøde 2019


Valgområde 5
Område 5 dækker Fredericia, Hedensted, Horsens, Kolding, Vejle. 4 repræsentanter, Valgmøde 2018


Valgområde 6
Område 6 dækker Favrskov, Norddjurs, Odder, Randers, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs, Aarhus. 7 repræsentanter, Valgmøde 2021


Valgområde 7
Område 7 dækker Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted, Viborg. 6 repræsentanter, Valgmøde 2020


Valgområde 8
Område 8 dækker Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Rebild, Vesthimmerland, Aalborg. 6 repræsentanter, Valgmøde 2019


Valgområde 9
Område 9 dækker Allerød, Ballerup, Egedal, Fredensborg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hørsholm, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal. 8 repræsentanter, Valgmøde 2018


Valgområde 10
Område 10 dækker Albertslund, Bornholm, Brøndby, Glostrup, Greve, Hvidovre, Høje-Taastrup, Ishøj, Køge, Lejre, Roskilde, Rødovre, Solrød, Vallensbæk. 6 repræsentanter, Valgmøde 2020

{{ title }}

{{ description }}