Hvordan kan vi renovere, transformere, fortætte og dele vores eksisterende bygninger og boligmiljøer, så vi på den måde kan realisere mange af de nødvendige boliger?
Og med udgangspunkt i den eksisterende bygningsmasse, hvordan sikrer vi nye boliger, der ikke bare har et lavt klimaaftryk og ressourceforbrug, men også bidrager til trivsel og rummer boligkvaliteter, der matcher fremtidens reelle efterspørgsel?
Det er nogle af de spørgsmål, vi skal blive klogere på, når vi torsdag den 20. april 2023 samler jer i Realdania Debat som ejer og udvikler boliger; Almen Boligforum, Privat Boligforum og Ejerboligforum.
I løbet af dagen skal vi inspireres af eksempler på renovering og transformation med både klimamæssige, økonomiske, sundhedsmæssige, sociale og kulturelle gevinster. Vi skal også identificere de benspænd, der er for at udnytte potentialet for transformation fuldt ud.
For at få input til Realdanias filantropiske indsatser inden for nye og bæredygtige boligformer vil vi desuden indsamle jeres værdifulde viden og erfaringer gennem debat i mindre grupper. Realdania er interesseret i at høre, hvor mulighederne ligger inden for netop din branche – og hvad du ser som de væsentligste udfordringer.
Rammerne om dagen er Vestsalen – FÆNGSLET i Horsens’ nye spektakulære kultur og konferencesal, som vandt Renoverprisen i 2022.
Med venlig hilsen
Pui Ling Lau
COO
Program
Mødested: Vestsalen, FÆNGSLET, Horsens
Ordstyrer: Jesper Pagh, stadsarkitekt i Horsens Kommune
09.00 Morgenmad og ankomst
10.00 Velkomst og nyt fra Realdania
Ved Jesper Nygård, administrerende direktør, Realdania
10.10 Hvorfor skal vi indtænke transformation og renovering i endnu højere grad?
Ved Nina Kovsted Helk, Filantropidirektør, Realdania
Fra at være en spændende mulighed er det ud fra et klima- og ressourcehensyn nu en bydende nødvendighed, at vi i langt højere grad anvender vores eksisterende bygningsmasse, når der skal skabes boliger i Danmark. Da hver eksisterende bygning er unik, er det en sværere øvelse end nybyggeri, men det rummer også muligheder for at skabe nye boligkvaliteter og et mere varieret boligudbud. Hør her hvorfor og hvordan Realdania arbejder med denne udfordring, og hvordan dagens debatmøde kan være med til at kvalificere Realdanias aktuelle filantropiske arbejde.
10.20 Flere boliger gennem renovering og transformation – hvor ligger potentialet?
Ved Karen Mosbech, co-founder af Home.Earth og formand for nomineringsudvalget ved Renoverprisen
Transformation og renovering kan have både klimamæssige, økonomiske, sundhedsmæssige, sociale og kulturelle gevinster, og det er ved at gå op for mange aktører i branchen. Vi skal her se en række inspirerende eksempler på hvordan nytænkende og vellykket renovering og transformation kan se ud, herunder bl.a. Fabers Fabrikker på Fyn samt Ørsteds Haver i København.
10.45 Transformation – en løsning, der betaler sig
Ved Trine Bindslev Tree, Seniorkonsulent for bæredygtigt byggeri, Rambøll
Totaløkonomisk og CO2-udledningsmæssigt er den bedste løsning at renovere og transformere frem for at bygge nyt på tværs af alle bygningstyper. Det viser en rapport udarbejdet af Rambøll, og vi får her en opsummering af de interessante resultater.
11.10 Introduktion til debat i grupper
Ved repræsentant fra Realdania, Filantropi
11.30 Debat i mindre grupper
Udveksling af barrierer, potentialer og løftestænger inden for forskellige områder. Kommentarerne bliver indsamlet og vil fungere som inspiration i forhold til nye indsatser i Realdania.
1. Parcelhuset: Riv ned og byg nyt, eller alternative og mere bæredygtige veje?
Facilitator: Charlie Steenberg, arkitekt, Steenberg Architects
2. Transformation: Hvordan får vi omdannet flere udtjente institutioner, industri og kontorer til attraktive, bæredygtige boliger?
Facilitator: Esben Dannemand Frost, tegnestueleder, Anna Mette Exner Arkitektur
3. Mindre rum, bedre liv: Hvordan gør vi det attraktivt for danskerne at bo tættere og på færre kvadratmeter, i byer og forstæder?
Facilitator: Mikkel Schlesinger, partner, CEBRA
4. Det nødvendige eller det smukke? Spiller æstetik og bygningskultur en rolle i fremtidens klima-bevidste renovering og transformation?
Facilitator: Thomas R. Hilberth, PH.D, DIPL. ARCH. ETH/SIA/MAA
12.15 Frokost
13.05 Paneldebat: Hvad er de væsentligste barrierer for transformation, og hvad er de mulige løsninger?
Dagens ordstyrer Jesper Pagh præsenterer blandt andet panelet for nogle af de væsentlige pointer og problemstillinger, der er kommet frem i formiddagens gruppediskussioner. Panelet består af:
- Trine Ribergaard Skammelsen, afdelingsleder for Strategi og Udvikling i Viborg Kommune.
- Karen Mosbech, co-founder af Home.Earth og formand for nomineringsudvalget ved Renoverprisen.
- Trine Bindslev Tree, seniorkonsulent for Bæredygtigt Byggeri i Rambøll.
13.45 Tagboliger – et underudnyttet fortætningspotentiale i byen
Ved Niels Christian Nielsen, Kreativ direktør og Partner, Hune og Elkjær
Renovering og udnyttelse af gamle loftetager er en bæredygtig måde at imødekomme behovet for boliger i byerne. Niels Christian Nielsen fra arkitektfirmaet Hune & Elkjær deler ud af sine mange års erfaring med de muligheder og benspænd, som opstår når man skaber nye boliger på toppen af de bygninger, vi allerede har. ”Lad os bygge videre og udvikle på den bygningsarv vi kender, her er potentiale for bæredygtige strategier”.
14.10 Kaffe og kage
14.25 Herning Plus - nye boliger i tidligere sygehus
Ved Louise Kruse Hansen, Byplanlægger, Herning Kommune
På den gamle sygehusgrund i det centrale Herning er en ny og attraktiv bydel på vej med b.la. 550 nye boliger. Udviklingen af Herning+ sker med så meget genanvendelse som muligt af hospitalets eksisterende bygninger. I dette oplæg får vi indblik i planerne og de overvejelser og erfaringer, kommunen har gjort sig om genbrug af bygninger og materialer i processen.
14.50 Boligdrømme og bæredygtighed
Ved Anne Glad, livstilsekspert og foredragsholder
Drømmen om parcelhuset lever i bedste velgående og den spænder ben for omstillingen til mere bæredygtige boliger og levevis. Men er danskerne boligdrømme til at rykke ved, og hvad skal der til?
15.30 Tak for i dag!
Gå i FÆNGSLET
For de interesserede er der mulighed for at opleve Lorentzens berømte flugtvej i FÆNGSLET. Mærk den specielle stemning og få et unikt indblik i fængselslivet gennem 153 år.
Dem kan du møde
Anne Glad
Anne Glad har været knyttet til en stribe af Danmarks store reklamebureauer, blandt andet som partner i Sunrise og senere som strategisk direktør hos reklamebureauet Envision. Hun arbejder nu som selvstændig forbrugerekspert og foredragsholder. Anne Glad er uddannet cand.mag. i Nordisk sprog og Film- & medievidenskab.