Menu

Afskum - Pop med dybde og intensitet

Navnet Afskum vækker måske associationer til noget hårdt og råt, men virkeligheden er langt mere kompleks. Bag dette navn gemmer sig Prince Askar, en kunstner med en tilstedeværelse, der gør forskellen.

Navnet Afskum vækker måske associationer til noget hårdt og råt, men virkeligheden er langt mere kompleks. Bag dette navn gemmer sig Prince Askar, en kunstner med en tilstedeværelse, der gør forskellen.

Hans dybe, karakteristiske stemme og hans kompromisløse scenefremtræden, der veksler mellem intense råb og nærmest sårbare, snakke-syngende passager, fanger rummet på en måde, der ikke kan undgå at imponere.

Afskums musik skaber et rum, hvor publikum kan udtrykke sig frit og finde fællesskab i den rå og ærlige lyd. Oplev keyboard-bårne popsange i mol og en charmerende vokal, når Afskum skaber en musikoplevelse, der er både letflydende og tung af følelser.

Bemærk arrangementet er stående. 

Billetinformation: Gratis bestilling fra den 6. august kl. 12.00

Billetterne til Festival for Fællesskab er gratis efter først-til-mølle princippet. Billetter bestilles pr. arrangement. Der kan max. bestilles to billetter ad gangen pr. arrangement, dog op til seks billetter ad gangen til udvalgte arrangementer. Der er ikke mulighed for venteliste.

Lokalt program

Lørdag den 6. september 
Kl. 15:00 - 16:15: Samtale: Velkommen – men kun hvis det passer ind. Med Naima Yasin og Noah Umur Kanber (Bestil billet)
Kl. 16:15 - 16:45: Rundvisning på Roskilde Festival Højskole (Fri adgang)
Kl. 16:45: Baren Mimers Brønd åbner (Fri adgang) 
Kl. 17:00 - 17:45: Koncert med elever fra Roskilde Festival Højskole (Fri adgang) 
Kl. 18:00 - 19:30: Mad: Fællesspisning og fællessang: Roskilde Festival Højskole (Bestil billet)
Kl. 19:30 - 20:00: Rundvisning på Roskilde Festival Højskole (Fri adgang)
Kl. 20:00 - 21:15: Musik: Gunge og Bifald – Ungdom, ærlighed og stærk pop (Bestil billet)
Kl. 22:00 - 23:15: Musik: Afskum - Pop med dybde og intensitet

Der vil være muligt at købe mad og drikke i Musicon-bydelen inden for 50 meters afstand under festivalen. 

Ret til ændringer forbeholdes.

Parkering  

Du finder de fleste p-pladser på Musicon i bydeles p-hus på adressen Indfaldet 4 og på Havsteensvej 10. Der er betalingsparkering med de første 2 timer gratis. Resten af bydelen har kantstensparkering med tidsbegrænsninger. 

Roskilde Festival Højskole

Frem til 2001 blev der bygget betonelementer i de produktionshaller, der i dag huser Roskilde Festival Højskole. Her kombinerer man det bedste fra Roskilde Festivalens verden med højskoletraditionens værdier om medborgerskab og involvering. Kan du holde dig vågen, så kom med til koncert med Afskum, når han gæster Festival for Fællesskab.

Festival for Fællesskab: 25 timer i fællesskabets navn

Kom med, når vi sammen med 25 Realdania-støttede steder over hele landet slår dørene op til 25 timers festival i fællesskabet navn den 6. og 7. september 2025. 

På Festival for Fællesskab kan du møde en bred vifte af debattører, musikere og madkreatører, som gennem samtaler, musik- og madoplevelser sætter fællesskabet under lup. Vær med til at fejre fællesskabet! Alle er inviteret, og det koster ikke noget.

Læs mere om festivalen, og se det fulde program