Fællesskaber former fremtiden: Realdania inviterer til samtale på Folkemødet 2025
Når tusindvis af mennesker samles til Folkemødet på Bornholm, er det for at dele ideer, tage ansvar og skabe forandring.
Igen i år er Realdania til stede – med en række samtaler og arrangementer, der sætter fokus på, hvordan fællesskaber og det byggede miljø går hånd i hånd og kan styrke trivsel, bæredygtighed og livskvalitet i Danmark.
Fællesskaber i fokus
I den filantropiske forening Realdania tror vi på, at de største forandringer sker, når vi løfter i flok. Derfor er temaet for vores deltagelse i år: fællesskaber. Det handler om fællesskaber på tværs af generationer, geografi og interesser – fra beboere der løfter i flok og klimatilpasning som motor for nye fællesskaber til lokale ildsjæle, der transformerer gamle bygninger til nye samlingssteder. Det handler også om faglige og tværsektorielle fællesskaber, hvor forskere, rådgivere og beslutningstagere finder nye veje til at bevare og omdanne eksisterende byggeri i klimaets navn.
I år glæder vi os til at byde velkommen til stærke stemmer som Svend Brinkmann, der deler sine refleksioner om fællesskabets betydning, Knud Romer, som med poetisk nerve sætter fokus på om succes nødvendigvis er lig med livskvalitet, og Ane Cortzen, der bidrager med nye perspektiver på fællesskaber.
Fredag i fællesskabets tegn
I fællesskabets ånd har vi hele fredagen dedikeret vores telt til en række spændende samarbejdspartnere. Hele dagen vil deres arrangementer fylde Realdaniateltet – med debatter, samtaler og nye perspektiver på alt fra en arkitekturquiz og unges manifest for fremtidens byer til det højaktuelle spørgsmål om, hvorvidt hjemmearbejde er godt for mennesker, klode og virksomhed. Det bliver en dag fuld af engagement, inspiration og fælles refleksion.
Tag forskud på Festival for Fællesskab
Som optakt til Realdanias store jubilæumsfestival i efteråret – Festival for Fællesskab – inviterer vi også til en række sanselige og involverende arrangementer på Folkemødet. Her sætter vi fokus på, hvordan lokale fællesskaber kan spire og gro, og hvorfor netop fællesskab er så afgørende for vores trivsel og livskvalitet. Glæd dig bl.a. til en kimchi-masterclass med Kalas Kimchi – og en hyggelig og intim koncert med Aksglæde, der afrunder Realdanias Folkemødeprogram.
Debatter og samtaler – vi ses i Realdaniateltet (F11)
På Folkemødet inviterer Realdania til en lang række arrangementer på vores egen scene. Her stiller vi skarpt på bl.a.:
- Hvordan fællesskaber kan skabe bedre byrum
- Hvad vi kan lære af de lykkeligste danskere om livskvalitet
- Hvordan vi sammen løfter den grønne omstilling i byggeriet
- Og hvorfor det kræver samarbejde og vidensdeling at bevare mere og bygge mindre
Realdanias Folkemødeprogram for dagene 12. - 14. juni.