x
Realdania årsmagasin 2025:

Det handler om at bidrage til samfundet

Artikel 1. april 2025

Mød to medlemmer af Realdanias repræsentantskab. I årsmagasinet 2025 fortæller Hassan Chaachouh og Anita Ulrik Sørensen om at være medlemmer af repræsentantskabet.

Hassan Chaachouh har kendt Realdania, siden han læste til bygningsdesigningeniør på DTU. Her var han med til enkelte arrangementer om byggeriet, som Realdania stod bag. Ved siden af sit studie og senere hen arbejdede han selv filantropisk ved at hjælpe unge socialt, f.eks. med lektiehjælp, studievalg og vejledning.

”Så det har ligget mig på sinde at bidrage til samfundet på samme måde som foreningen. Da jeg købte en bolig i 2017, kunne jeg blive medlem, så det blev jeg. Og i 2022 stillede jeg op til repræsentantskabet og blev valgt ind. Jeg kan godt lide at bidrage, hvor jeg kan, og samtidig ønskede jeg at se flere i repræsentantskabet, som jeg kunne spejle mig i – både i forhold til etnisk baggrund og alder. Så jeg tænkte, at nu prøver jeg at få en plads,” siger Hassan Chaachouh, der er projektleder og bæredygtighedsansvarlig i Danske Ejendomme hos Lærernes Pension.

”Jeg har meget at gøre med Realdania i min hverdag. Foreningen er en del af ’Hjem til Alle alliancen’, hvor de arbejder for at skabe boliger til unge i hjemløshed, og det er også noget, vi er optaget af i Lærernes Pension. Så der har jeg deltaget i flere workshops. Jeg vil også gerne gøre mere for, at f.eks. ildsjæle i mit netværk kender til Realdania og ved, hvordan de kan søge støtte. For som frivillig i forskellige sammenhænge ved jeg, hvor svært det kan være at finde ud af, hvor man kan få økonomisk hjælp til sit arbejde,” siger Hassan Chaachouh.

”De andre i repræsentantskabet var virkelig søde og imødekommende, da jeg kom ind som ny. For mig er det blevet et netværk, hvor vi sparrer med hinanden og kan række ud på kryds og tværs, også hvis der er ting, vi kan samarbejde om. Jeg har også deltaget i forskellige arrangementer – mest af faglig karakter, der har relevans for mit arbejde – og jeg vil rigtig gerne deltage i meget mere. Men med arbejde og børn kan det godt knibe lidt med tiden."

Ambassadør i lokalmiljøet

Anita Ulrik Sørensen blev på sin vis medlem af Realdania to gange. Første gang da hun i 2003 blev forretningsfører – nu direktør – i Boligselskabet Fjordparken
i Nykøbing Falster og kom til at deltage i den egenskab.

”Siden da har jeg også meldt mig ind privat, ikke mindst fordi jeg har 11.000 kvadratmeter have og synes, at Bolius er helt fantastisk med de gode råd til hus og have. Jeg er også interesseret i bygningskultur, så faktisk er jeg også medlem af Realdania By & Bygs klub,” fortæller Anita Ulrik Sørensen.

I 2012 blev hun opfordret til at stille op til repræsentantskabet og blev valgt i Valggruppen for almene boliger.

”Jeg sagde ja, for det gør jeg altid, når jeg bliver spurgt. Men jeg syntes også, at det lød spændende, og jeg ville gerne være med til at udvikle Realdania. For mig er repræsentantskabet et netværk, men jeg er også bevidst om, at jeg er ambassadør for Realdania. Hører jeg om et projekt i lokalmiljøet, som kunne kvalificere sig til at få støtte fra foreningen, opfordrer jeg folk til at søge. Og jeg har også i tidens løb udryddet nogle af de fejlopfattelser, der kan være omkring sådan en forening,” siger Anita Ulrik Sørensen.

Jeg er ambassadør for Realdania. Hører jeg om et projekt i lokalmiljøet, som kunne kvalificere sig til at få støtte fra foreningen, opfordrer jeg folk til at søge.

Anita Ulrik Sørensen.

”Jeg er særlig stolt af, at Realdania har kræfter til virkelig at gå ind og bakke op om nogle projekter, som ellers ikke bliver til noget. I vores lokalområde er det f.eks. en opgradering af Marielyst med et nyt torv og foreningshuset MO.VE, som hver dag er fyldt med energi og fællesskaber. Og inden for mit arbejdsområde er det projekter omkring de udsatte boligområder og om at ’bygge ensomhed væk’. Forstået på den måde, at man ikke skal tvinge folk til at være sammen, men at man kan skabe rammerne for dem, som gerne vil være det. Det at være repræsentantskabsmedlem og medlem i det hele taget kommer ind under huden, når man kan se, hvor mange spændende projekter Realdania er med i over hele landet. Når jeg engang får mere tid, glæder jeg mig til at kunne deltage i mange flere arrangementer.”