Fællesskaber kan trives alle steder, og med de rigtige fysiske rammer kan de også udvikles og styrkes. Samtidig kan fællesskaber være med til at løse aktuelle udfordringer i samfundet. Flere nye projekter i Realdania-kampagnen Underværker vil skabe mere liv i landdistrikterne gennem lokale mødesteder. Andre vil styrke den demokratiske samtale mellem unge og minoriteter. Mange steder formår ildsjæle at genbruge forladte bygninger og fylde dem med hverdagsliv.
I Køge skal et nedlagt vandværk f.eks. være kulturhus. I Glamsbjerg på Fyn har lokale ildsjæle taget kampen op mod butiksdøden og skabt en bæredygtig borgerbutik. Og i den nordjyske by Vrå vil børn og unge skabe et tingsted og en skaterbane – et rum for samtale og bevægelse, der er formet af brugerne selv.
I Underværker arbejder lokale frivillige over hele landet med byggeri for og til fællesskaber. Altid med stor kærlighed til en bygning eller et sted. Den filantropiske forening uddeler nu knap 10 millioner kroner til nye projekter.
”Ildsjæle i det byggede miljø kan styrke fællesskaber og samtidig være med til at løse nogle af de udfordringer, vi ser i samfundet. Det er fantastisk at se, hvor mange ildsjæle, der brænder for at gøre noget for deres lokalområde. Deres begejstring smitter, og de påtager sig også et imponerende ansvar for at udvikle både steder og fællesskaber,” siger projektchef i Realdania Laura Bjerre Munch.
Ildsjæle bygger videre på det gode
Overalt i landet ligger stationsbygninger, hospitaler og fabrikker, som ikke længere bruges til dét, de oprindeligt er bygget til. Underværker viser, at ildsjæle har blik for at fylde de tomme bygninger med nyt liv og fællesskab.
”Underværker kan være med til at påvirke en samfundsudvikling, hvor vi i højere grad videreudvikler det gode, vi allerede har – f.eks. ved at genbruge bygninger, der ikke længere har en funktion. Men også ved at have fokus på genbrug og grøn livsstil,” siger Laura Bjerre Munch.
Der var 119 ansøgninger i denne ansøgningsrunde til Underværker.