Af udviklingsdirektør Anne Mette Rahbæk og projektleder Troels Frey Andersen, Realdania By & Byg. Artiklen er bragt i Byrumsmonitor 26. september 2023 i en let redigeret form.
Hvor meget CO2 udledes der, når en historisk ejendom restaureres, og hvor meget CO2 udleder huset i drift?
Spørgsmål som disse kan en livscyklusvurdering (LCA) give svar på, og svarene har Realdania By & Byg søgt ved minutiøst at gennemgå de restaureringer og transformationer, som vi siden 2003 har gennemført af vores ca. 60 historiske ejendomme.
Livscyklusvurderingerne for de historiske ejendomme retter en lyskegle mod et hidtil underbelyst område, nemlig spørgsmålet om CO2 udledningen fra bygningsmassen. Samtidig er LCA et aktivt redskab, som har medført en række nye tiltag i vores praksis med restaurering og drift af historiske ejendomme.
Det vil vi gerne folde ud i denne artikel med udgangspunkt i fem overordnede læringer fra projektet.
Læringerne fra arbejdet med LCA er:
1. Der er CO2 at spare ved at bevare historiske huse
2. De mest CO2-venlige materialer er ikke altid de mest bæredygtige i længden
3. Genbrug er guld
4. LCA kvalificerer energioptimeringer
5. LCA gør det muligt at træffe bedre valg og øge motivationen for at nedbringe CO2
For at kunne livscyklusvurdere de ca. 60 historiske huse har vi kortlagt hver enkelt restaurering i forhold til
• Typer og mængder af materialer, der nedrives og bortskaffes ifm. restaurering
• Typer og mængder af materialer, der anvendes til restaurering
• 50 års drift inklusive varmeforbrug og fremtidig bortskaffelse af materialer
Data om de enkelte materialers CO2-udledning er hentet fra programmet LCAbyg. Programmet er udviklet af BUILD, som også har bistået med at udvikle metode til Realdania By & Bygs arbejde med LCA.
1. Der er CO2 at spare ved at bevare historiske huse
Realdania By & Bygs undersøgelse viser klart, at der er CO2 at spare ved at restaurere og bygge om i stedet for at bygge nyt.