Menu

Danmarkspremiere: Nyt mødested skal samle de unge i Tønder

Pressemeddelelse

28. april 2025

Tønder Unge- og Kulturråd har skaffet kommunens unge deres helt eget mødested i plejehjemmets baghave

1/4

I dag kan de unge i Tønder Kommune slå dørene op til deres helt eget mødested, som skal samle unge på tværs af den store kommune. Hermed åbner også det første af de i alt 150 små, fysiske mødesteder, som Realdania uddeler over hele landet i anledning af foreningens 25-års jubilæumsindsats, Vores Sted.

Et sted, hvor man kan vente, når der er en time til den næste bus. Hvor der er lektiecafe, jam-aftener og krea-værksteder. Hvor man kan kigge forbi, lige når man har lyst. Og hvor man ved, at man som ung i Tønder Kommune altid har et sted at mødes. 

Det er ideen bag det nye mødested i Tønder, som Tønder Unge- og Kulturråd (TUK) har fået af Realdania i anledning af den filantropiske forenings 25-års jubilæumsindsats, Vores Sted. 

TUK er sat i verden for at give de unge i Tønder Kommune en tydeligere stemme og mere indflydelse, og et af deres største ønsker har fra start været at skabe et nyt samlingspunkt for unge.   

“Vi vil gerne gøre det federe at være ung i Tønder, og vi har virkelig manglet et sted, hvor vi unge kan mødes, uanset hvor i kommunen vi bor eller går i skole. Vi vil gerne skabe et sted, hvor man kan komme uden at være inviteret, og hvor man ikke er bange for at komme alene, fordi man ved, at her er folk klar på at møde nye mennesker,” siger Johanne Wind Nielsen, der er forperson for Tønder Unge- og Kulturråd. 

Det tilfældige hej gør os lykkeligere

Mødestedet i Tønder åbner som det første af de i alt 150 små, fysiske mødesteder, som Realdania uddeler gratis over hele landet i anledning af foreningens 25-års jubilæum.

“Jeg er fuld af beundring over de unge i Tønder Unge- og Kulturråd, der tager et kæmpe ansvar for at udvikle deres kommune ved at skabe et sted, der kan gøre det lettere for de unge at mødes. Vi ved fra en meget omfattende undersøgelse af danskernes livskvalitet, at vores relationer til andre mennesker er den enkeltstående faktor, der betyder allermest for vores livskvalitet. Og at de lette relationer, som det tilfældige hej til naboen, kioskmanden eller en, du ikke kender, også har en stor positiv effekt. Derfor er det så vigtigt, at vi får skabt de her små, lokale mødesteder, hvor vi kan mødes,” siger adm. direktør i Realdania, Nina Kovsted Helk.

For gøre det nye mødested tilgængeligt for så mange unge som muligt har en vigtig pointe for Tønder Unge- og Kulturråd været, at det nye mødested skulle have en central placering, hvor mange unge naturligt ville kigge forbi. Og det har de fået - på græsplænen ved et plejehjem lige mellem bus- og togstationen i Tønder.

“Det er en mega fed og lidt anderledes placering, og vi er virkelig glade for, at vi har fået et ”ungehus”, der ligger så centralt i byen, så flest muligt kan bruge det,” siger Johanne Wind Nielsen.

En af tankerne bag de nye mødesteder er netop også, at det er små, lette og åbne fælleshuse, der kan placeres mange steder og åbne for nye møder i lokalområdet.

“Tønder er et godt eksempel på, at fællesskaberne kan være med til at skabe nye forbindelser i lokalområdet alene med placeringen af deres mødested. Det lille fælleshus kommer jo ikke kun til at styrke sammenholdet mellem de unge, men det kan også åbne for nye møder med plejehjemmets beboere og alle andre, som passerer forbi. Og det kan igen påvirke den vigtige følelse af at høre til et sted,” lyder det fra Nina Kovsted Helk.

Realdania har indtil videre bevilget 60 mødesteder til fællesskaber og foreninger over hele landet. De næste mødesteder i rækken er i gang med at blive bygget. 

Læs mere om projektet på voressted.nu.

Fakta om Vores Sted

  • Realdania har 25-års jubilæum i 2025. Det markerer foreningen med en stor jubilæumsindsats med fokus på fællesskaber og livskvalitet – herunder indsatsen Vores Sted, hvor Realdania uddeler 150 mødesteder til fællesskaber og foreninger over hele landet. 
  • Formålet med Vores Sted er at styrke de nære, lokale fællesskaber, der er en afgørende kilde til danskernes livskvalitet.
  • De unge i Tønder er et af i alt fire testfællesskaber, der har bidraget til udviklingen af konceptet Vores Sted forud for lanceringen af indsatsen i sommeren 2024.
  • Realdania har oplevet massiv interesse fra fællesskaber, der ønsker sig et sted at mødes. Mere end 600 fællesskaber bød ind gode ideer til lokale mødesteder i første ansøgningsrunde, hvoraf 60 lokale fællesskaber har fået bevilget et fysisk mødested. De næste mødesteder er i gang med at blive bygget.
  • Næste ansøgningsfrist til Vores Sted er den 1. maj 2025 og igen i vinteren 2025/2026.
  • Mødestederne har form af små og åbne pavilloner og fælleshuse. Der er fire modeller ”Fællestaget”, ”Naturbasen”, ”Værkstedet” og ”Udestuen”, som er tegnet i fællesskab mellem seks danske arkitekt- og designvirksomheder.
  • Mødestederne bliver primært bygget i træ, hvoraf en stor del vil være genbrugs- og resttræ.
  • Læs mere om projektet på www.voressted.nu

Vores Livskvalitet

Realdania har for nylig udgivet en af de største undersøgelser af danskernes livskvalitet nogensinde, hvor 122.000 danskere har deltaget.

  • Undersøgelsen understreger, at vores relationer til andre mennesker er den enkeltstående faktor, der betyder mest for vores livskvalitet, mens ensomhed er den faktor, der påvirker os mest negativt.  
  • En vigtig pointe er, at det ikke kun er de tætte relationer til familie og venner, som er afgørende. De lette relationer som et hej til naboen, kioskejeren eller andre, du møder på din vej, har også en markant positiv effekt. Undersøgelsen viser bl.a., at folk, der ofte hilser på mennesker, de ikke kender, har en højere livskvalitet.
  • Hvor unge under 30 år globalt set er den befolkningsgruppe, der har den højeste livskvalitet, så viser undersøgelsen, at det ikke er tilfældet i Danmark. Her er de unge omvendt de mindst lykkelige. Samtidig viser undersøgelsen, at unge i mindre grad end andre hilser på folk, de ikke kender og dermed opsøger de lette relationer.