Hidtil er ejendomsbranchen og byggeriet stort set gået fri af den digitale forandringskraft, som udfordrer etablerede erhvervsgiganter over hele verden. Men er man samtidig gået glip af mere innovation og bedre produktivitet, som kunne forbedre lønsomheden og give mere tilfredse kunder? Det var dagens hovedspørgsmål, og Kim Escherich er ikke i tvivl om, at potentialet er kæmpestort.
Escherich er såkaldt Iot Innovation Architect hos IBM, og hans primære opgave er at udforske og kommercialisere digitale teknologier på tværs af brancher og forretningsområder. Kort fortalt er fremgangsmåden den samme uanset om det er en bil, en boreplatform eller en bygning: I kraft af et stadig mere omfattende netværk af forskellige typer sensorer og kameraer opsamler man enorme mængder data, og derefter bruger man disse data til at optimere driften, forbedre brugeroplevelsen og udvikle nye services.
Næste skridt er egentlig kognition eller evnen til at forudse behov før de opstår, mener Kim Escherich og fortæller om elevatorfirmaet Kone, som arbejder på at udstyre elevatorerne med en form for intelligens:
”Kone bruger teknologien til at kunne forstå vores behov bedre og dermed ændre deres forretning fra at handle om at bringe folk op og ned til at handle om ”people flow” i bygninger. I vil se, at de kalder sig et people flow company. Så der sker en transformation her eller en brancheglidning, som betyder, at man på grund af teknologi er i stand til at yde nye services, og det er noget vi ser på tværs af flere industrier lige for øjeblikket”.
Pas på datasikkerheden
Rasmus Theede er formand for Rådet for Digital Sikkerhed og desuden direktør for cybersikkerhed i IT-firmaet CSC. Han har med andre ord mere end 20 års erfaring med at optimere datasikkerheden for større virksomheder og organisationer. Og ifølge Rasmus Theede er et af de primære problemer, at der er alt for lidt fokus på, hvor og hvordan virksomhederne opbevarer forretningskritiske data. Mange virksomheder ved ikke engang, hvilke data der kan siges at være forretningskritiske: ”Når jeg i sin tid som IT-revisor kom ud og besøgte et Mærsk-kontor et eller andet sted i verden, så spurgte vi altid først IT-chefen og derefter den administrerende direktør for kontoret, og vi fik næsten altid to vidt forskellige svar på, hvilke data der rent faktisk er vigtige for forretningen. Derfor bliver man simpelthen nødt til først at spørge sig selv, hvad er det, der er vigtigst for forretningen og derefter, hvordan beskytter vi rent faktisk netop disse data, for man kan ikke beskytte alting. Det er fuldstændigt umuligt”. I foråret 2018 træder en ny EU-dataforordning i kraft. Det betyder blandt andet langt større bøder til virksomheder, som sjusker med datasikkerheden. Og Rasmus Theede mener ikke, at der er nogen nemme løsninger. Systemerne skal være opdaterede, medarbejderne skal kende sikkerhedspolitikkerne, og så skal der være en systematisk scanning af alle de mange sikkerhedshændelser, som virksomhedernes IT-systemer udsættes for hver eneste dag: ”Når vi har gjort det hele, kan vi starte forfra igen. Så det er altså IT-sikkerheden. Det er hårdt, kontinuerligt arbejde. Der er ikke nogen vej uden om,” siger Rasmus Theede.