Golden Days: Talk med Knud Romer. Hvad betyder kærligheden for vores livskvalitet?
Størst af alt er kærligheden. Men præcis HVOR stor er dens betydning egentlig for vores livskvalitet? Og hvad med skilsmissen? Kom og hør forfatter og samfundsdebattør Knud Romer og Realdanias analysechef Henrik Mahncke diskutere parforhold, familie og andre relationer med afsæt i Vores Livskvalitet, som samler pointerne fra den største undersøgelse af danskernes livskvalitet nogensinde. Få et gratis eksemplar af bogen med hjem. Arrangementet afholdes i anledning af festivalen Golden Days.
Debatmøde
Dato
16. september 2025
Adresse
Realdania
Jarmers Plads 2
1551 København V
Arrangør
Realdania
Adgang for alle 0 kr.

Mød forfatter og samfundsdebattør Knud Romer i samtale med Henrik Mahncke om kærlighed, relationer og danskernes livskvalitet.
Er ægteskabet gift for lykken? Og andre spørgsmål om kærlighed og livskvalitet
Relationer er den enkeltstående faktor, som har størst indvirkning på vores livskvalitet. Samtidig lever vi i en tid, hvor familieformen er under forandring, flere bliver skilt, ensomheden stiger og livskvaliteten daler.
Mens Mahncke deler den seneste viden om danskernes livskvalitet og sætter tal på den rolle, som familien, ægteskabet og venskaber spiller, så giver Romer sit syn på de kærlige relationer (eller manglen på samme) og taler dem ind i samfundsdebatten.
Sammen forsøger de at give svar på spørgsmål som: Hvorfor vi får så få børn? Har vi overhovedet brug for mænd? Er ægteskabet gået af møde – og er det overhovedet lykken at være i et parforhold?
Vidste du i øvrigt, at selv de, som har været gift fire, fem eller seks gange, oplever højere livskvalitet, når de bliver gift (igen)?... Vi tør godt love flere aha-oplevelser i løbet af samtalen og i bogen Vores Livskvalitet, som du får med hjem.
Vores Livskvalitet – hvad kan vi lære af de lykkeligste danskere?
Det er titlen på den bog, som vi har udgivet i anledning af vores 25-års jubilæum. Den samler pointer fra én af de største undersøgelser, der nogensinde er foretaget af danskernes livskvalitet. Og på grund af den omfattende registerdata, vi har i Danmark, er det også én af de undersøgelser af livskvalitet på verdensplan, der har den mest solide data.
I undersøgelsen har 122.000 voksne danskere svaret anonymt på et omfattende spørgeskema om deres hverdag og livskvalitet. Formålet med undersøgelsen og bogen Vores Livskvalitet er at styrke den offentlige samtale om, hvad der giver os livskvalitet.