Realdanias medlemsarrangement: Taarnborg
Vær med, når vi besøger Taarnborg, som med sit sekskantede trappetårn rejser sig over Danmarks ældste købstad, Ribe. Det enestående renæssancehus er opført i 1570 i røde munkesten i krydsforbandt og relativt tynde murværk.
På rundvisningen skal vi kigge nærmere på det sekskantede trappetårn, gavlene med kamtakker og husets interiør med historiske genstande. Taarnborg står som et meget fint eksempel på renæssancens arkitektur og er et af meget få bevarede huse fra denne periode, hvilket gør huset enestående.
Adresse
Puggaardsgade 3, 6760 Ribe
Tid
Tirsdag den 8. december 2026 kl. 12.00-13.30 og 14.00-15.30
Særlig info
Huset indeholder smalle trapper, og arrangementet er derfor ikke egnet for kørestolsbrugere eller meget dårligt gående.
Parkering: Man kan ikke parkere på ejendommen. Ribe har en række offentlige p-pladser. Læs mere om parkering i Ribe.
Tilgængelighed: Huset er ikke egnet for dårligt gående og kørestolsbrugere.
Mødested: Vi mødes på gårdspladsen foran Taarnborg.
Program
Hold 1
Kl. 12.00: Realdanias vært byder velkommen.
Arkitekt og projektchef Frants Frandsen fra Realdania By & Byg viser rundt i den gamle bispegård. Vi får en kop kaffe undervejs.
Kl. 13.30: Tak for i dag!
Hold 2
Kl. 14.00: Realdanias vært byder velkommen.
Arkitekt og projektchef Frants Frandsen fra Realdania By & Byg viser rundt i den gamle bispegård. Vi får en kop kaffe undervejs.
Kl. 15.30: Tak for i dag!
Konkurrencebetingelser
Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning.
Bemærk, at pladserne skal benyttes af medlemmer med ledsagere og ikke kan overdrages til andre.
Deltag i konkurrencen senest søndag den 1. november 2026. Vinderne får direkte besked på mail mandag den 2. november 2026.
Vi oplever, at mange medlemmer ønsker at deltage i vores arrangementer. For at give flest mulige medlemmer chancen for at deltage, har vi valgt at indføre en midlertidig karantæne for både vindere, der deltager i arrangementer og vindere, der udebliver uden afbud: Hvis man har vundet plads på et arrangement, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 45 dage efter, man udtrækkes som vinder. Hvis man udebliver fra et arrangement uden at melde afbud senest 24 timer før, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 60 dage efter, man udtrækkes som vinder. Herefter kan man igen indgå i konkurrencer på lige fod med alle andre medlemmer.
Hvis et arrangement gentages flere gange på samme dag, kan man desuden kun tilmelde sig lodtrækningen på et af tidspunkterne.
Påmindelse via SMS
Hvis du vinder pladser til arrangementet og har oplyst dit telefonnummer til Realdania, vil du som udgangspunkt modtage en påmindelse på sms 1-2 dage før arrangementsdagen. Hvis du har fået nyt telefonnummer, må du meget gerne give os besked via medlem@realdania.dk.
Realdania behandler dine personoplysninger i overensstemmelse med vores persondatapolitik. Vær særligt opmærksom på punkt 2.e og 2.f i vores privatlivspolitik, der vedrører deltagelse i arrangementer og konkurrencer.