Realdanias medlemsarrangement: Furniture Station
Besøg ildsjælene på Furniture Station og hør historien om FDB-møblerne, når vi besøger den tidligere stationsbygning i Tarm, der er genopstået som hele byens hus. Med afsæt i FDB’s møbelproduktion forener Furniture Station udstilling og forsamlingshus og skaber et sted, hvor læring, fællesskab og medborgerskab går hånd i hånd. Kom med os på besøg og oplev den flotte istandsættelse, som er indstillet til Renoverprisen i 2026.
Adresse
Furniture Station, Stationsvej 4, 6880 Tarm
Tid
Lørdag den 25. april 2026, kl. 13.30-15.30
Program
13.30: Realdanias vært byder velkommen i Pakhus1, mens vi hygger med kaffe, te og kage.
Oplæg om Furniture Station: Frivillige ildsjæle fra foreningen bag Furniture Station fortæller om projektets fødsel og de aktiviteter, som den tidligere stationsbygning huser i dag.
Oplæg om stolefabrikken: Inger Hansen fra Lokalhistorisk Arkiv i Tarm fortæller om FDB Møblers stolefabrik.
Oplæg om Volthers stoledesign: Jakob Volther, søn af møbelarkitekten Poul M. Volther, fortæller om den klassiske pindestol J46, som hans far designede for FDB Møbler, samt om familiens tilknytning til møbelproducenten.
Besøg i udstillingen: Jakob Volther følger os op i udstillingen med Poul M. Volthers møbler i miniaturestørrelse 1:5.
Rundvisning i huset: Frivillige ildsjæle fra foreningen bag Furniture Station viser os rundt i den tidligere stationsbygning.
Vi runder eftermiddagen af i Pakhus1, hvor der er mulighed for at stille de sidste spørgsmål.
15.30: Tak for i dag!
Mere om projektet: Furniture Station
Tarm stationsbygning og det tilhørende pakhus er omdannet til forsamlingshus og museum, der både formidler en stolt historie om møbeldesign og håndværk, men også er et mødested for byen.
Konkurrencebetingelser
Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning.
Bemærk, at pladserne skal benyttes af medlemmer med ledsagere og ikke kan overdrages til andre.
Deltag i konkurrencen senest den 29. marts 2026. Vinderne får direkte besked på mail 30. marts.
Vi oplever, at mange medlemmer ønsker at deltage i vores arrangementer. For at give flest mulige medlemmer chancen for at deltage, har vi valgt at indføre en midlertidig karantæne for både vindere, der deltager i arrangementer og vindere, der udebliver uden afbud: Hvis man har vundet plads på et arrangement, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 45 dage efter, man udtrækkes som vinder. Hvis man udebliver fra et arrangement uden at melde afbud senest 24 timer før, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 60 dage efter, man udtrækkes som vinder. Herefter kan man igen indgå i konkurrencer på lige fod med alle andre medlemmer.
Hvis et arrangement gentages flere gange på samme dag, kan man desuden kun tilmelde sig lodtrækningen på et af tidspunkterne.
Påmindelse via SMS
Hvis du vinder pladser til arrangementet og har oplyst dit telefonnummer til Realdania, vil du modtage en påmindelse på SMS 1-2 dage før arrangementsdagen. Realdania behandler dine personoplysninger i overensstemmelse med vores persondatapolitik. Vær særligt opmærksom på punkt 2.e og 2.f i persondatapolitikken, der vedrører deltagelse i arrangementer og konkurrencer. Hvis du har fået nyt telefonnummer, må du meget gerne give os besked via medlemsinfo@realdania.dk.
Bliv medlem af Realdania
Du kan deltage i konkurrencen, hvis du allerede er medlem af Realdania. Boligejere kan blive medlem - det er gratis at være medlem og gratis at deltage i medlemsarrangementer.