Menu

Åbent hus: Oplev et mønstereksempel på en dansk gård opført på Fyn anno 1900

Pressemeddelelse

18. oktober 2022

Familien Jensense Gård i Korup

Realdania By & Byg har netop afsluttet en grundig restaurering af Familien Jensens Gård i Korup nær Odense. Et helstøbt eksempel på en mønstergård, der viser, hvordan en moderne gård blev bygget anno 1900. Den fredede gård er nu bevaret og tilpasset, så den kan fungere som en moderne bolig i fremtiden. Søndag den 30. oktober inviteres alle interesserede til åbent hus.

Velbevaret og intakt. Sådan er Familien Jensens firelængede gård i Korup på Fyn. En nærmest uspoleret tidslomme og et klart udtryk for de tanker og drømme, som var kendetegnende for brydningstiden omkring århundredeskiftet, hvor dansk landbrug var under modernisering i kraft af den blomstrende andelsbevægelse, som voksede frem over hele landet.

”Familien Jensen ejede gården gennem flere generationer og bevarede gården uden store forandringer. Gården er således enestående. Både som arketype for tidens moderne landbrugsejendomme og som et uændret vidnesbyrd om livet på landet i begyndelsen af 1900-tallet. Vi er rigtigt glade for, at ejendommen nu er en del Realdania By & Bygs samling af historiske ejendomme, der også rummer ældre gårde opført i traditionel egnsbyggeskik, husmandssteder og herregårde. Tilsammen repræsenterer de et udsnit af byggeskik på landet”, siger administrerende direktør i Realdania By & Byg, Peter Cederfeld. 

I tre år har håndværkere, konservatorer og højt specialiserede restaureringsmalere haft deres gang på gården for at sikre den for eftertiden. Nu står stuehusets lofter og vægge igen med de originale bemalinger og dekorationer tindrende klare, ligesom også døre, karme og paneler er restaureret med brug af samme historiske malerteknikker, som blev anvendt for 120 år siden.

I de tre avlslænger er de gamle vognporte, karlekamrene, den underjordiske roekule, laden, staldene, vaskehuset, hundehuset og sågar dasset bevaret og i dag restaureret.

Fra lokale materialer til international inspiration

Familien Jensens Gård blev opført som erstatning for en traditionel bindingsværksgård, der havde tilhørt familien gennem generationer, men som var nedbrændt kort forinden. Hidtil havde landets gårde været præget af lokal byggeskik og materialer, der var til rådighed på egnen. Sådan var det ikke på de nye moderne gårde. Her kom inspiration og materialer fra både ind- og udland, og byggestilen var den samme, uanset om man var på Vestfyn eller i Østjylland.

På gården i Korup blev alle fire længer opført i røde, maskinfremstillede teglsten, tagene belagt med betontagsten og skifer, og i staldene blev der anvendt beton og store jernrammevinduer. Alt sammen materialer, som i takt med industrialiseringen var kommet indenfor rækkevidde. I stuehuset var indretningen præget af arkitekturretningen historicisme, med både danske og udenlandske ideer, præget af varme farver og et rigt dekoreret interiør med frodige bemalinger.

Tidslinje over Familien Jensens Gårds historie

  • 1600-tallet

    Gården bliver Familien Jensens slægtsgård

    Gården fæstes skiftevis af gårdmænd ved navn Stephen Jensen og Jens Stephensen.
  • 1764

    Gården frikøbes

    Fæstegården frikøbes af slægten Jensen fra det Fynske Rytterdistrikt til selveje.
  • 29. juli 1900

    Gården brænder

    Efter et lynnedslag brænder den gamle bindingsværksgård ned til grunden.
  • Efteråret 1900

    Stald, lade og stuehus genopføres

    Stalden kan allerede tages i brug ved kreaturernes normale indbindingstid.
  • 14. maj 1901

    Gården er komplet genopbygget

    Familien Jensens gård har næsten ikke ændret udseende siden.
  • Efter 1901

    Portbuen tilføjes som afskærmning

  • 1927

    Træladen, en såkaldt hjelm, opføres

  • 1943

    Jorddækket roekule i beton anlægges

  • 2003

    Gården fredes

  • 2020

    Realdania By & Byg køber Familien Jensens gård

  • 2022

    Restaureringen afsluttes

    Efter den to år lange restaurering kan gården nu udlejes til beboelse.

Relaterede projekter