Farvevalg ved hjælp af kalkmalerierne
Motiverne på stuens kalkmalerier er kopier fra bogserien ”Den Danske Atlas” fra 1700-tallet og en hyldest til danske provinsbyer og et udtryk for datidens nationalromantiske strømninger.
Motiverne forestiller blandt andet Roskilde Domkirke, Fredensborg Slot, Koldinghus, Frihedsstøtten og Københavns Havn samt også en gengivelse af Gammelby Mølle, og netop dette maleri har været med til at kastet lys over den oprindelige farve på stuehusets og møllebygningens bindingsværk.
- Da vi overtog Gammelby Mølle, stod både stuehuset og møllebygningen med bindingsværk i en markant grøn farve. Men da vi fjernede en mindre og nyere tilbygning, dukkede den oprindelige bindingsværksfarve frem, nemlig en mere blød, grågrøn farve, nærmest olivenfarvet. Omtrent samme farve er gengivet på kalkmaleriet, og derfor genskaber vi nu denne farve på stuehusets og møllebygningens bindingsværk.
Farver og malerteknikker
Træværket på stuehusets bræddevægge, gerigter, fodlister og lofter males lys grå, mens loftsbjælkerne får en mørkere grå farve. To af husets døre er desuden malet i den historiske maleteknik ådring – en teknik, der var meget udbredt i 1800-tallet, hvor ædle træsorter som for eksempel mahogni og eg var næsten ubetalelige, og derfor via kunstfærdige bemalinger og åretegninger blev imiteret ovenpå billigere træsorter som f.eks. fyr.
Udvendigt males stuehusets døre i en mørk grøn farve, mens vinduerne forbliver hvide. Bindingsværket males i en grågrøn farve, og tavlene kalkes hvide, og samme farvevalg kommer også på selve møllebygningen.
- Bindingsværket på de tre avlslænger males fortsat i en mørk rød farve, som det også ses på kalkmaleriet. Samme røde farve anvendes også på de dele af facader og gavle, som er beklædt med træ, mens tavlene kalkes hvide, lyder det fra Frants Frandsen, som sammen med sin kollega fra Realdania By & Bygs driftsafdeling, Lise Frederikke Christensen, står i spidsen for den omfattende restaurering, som fortsat er i gang.