For de forbipasserende, som i disse dage går en tur forbi den 120 år gamle stationsbygning i Gelsted midt på Fyn, er det tydeligt, at den historiske bygning har undergået en større restaurering. På taget er der lagt nye vingetagsten magen til de oprindelige. De gamle vinduesrammer er repareret og nymalet, og indenfor i bygningen er de originale farver genskabt.
Også den lille sidebygning, som pryder stationsbygningens vestlige gavl, er i dag restaureret efter alle kunstens regler. Her i denne blot otte kvadratmeter store bindingsværksbygning kunne de ventede passagerer i sin tid forrette deres nødtørft, mens togene buldrede forbi.
Selv om sidebygningen i dag ikke længere har funktion af toilet, er den en væsentlig del af stationens samlede historie, og de otte kvadratmeter er derfor restaurereret på linje med selve stationsbygningen.
- Det gamle tømmer var vi nødt til at udskifte, men tavlene er muret op med genbrug af de gamle sten, som alle er blevet afrenset og muret op på ny med brug af kalkmørtel, sådan som det også blev gjort, dengang stationsbygningen blev opført. På taget har vi lagt de samme røde teglsten som på stationsbygningen, pakhuset og toppen af muren ud mod forpladsen, siger Realdania By & Bygs arkitekt Per Troelsen, som sammen med sin kollega, arkitekt Anders Brüel, har stået i spidsen for den omfattende restaurering, der blev sat i gang kort tid efter, at Realdania By & Byg i 2021 købte den fynske stationsbygning.