Menu

Nu åbner ny dansescene i historisk bygning i Carlsberg Byen

Nyhed

27. august 2024

Dansehallerne skal være et knudepunkt for dans og koreografi

1/4

I det gamle kedelhus i Carlsberg Byen i København åbner Dansehallerne, Danmarks nye scene for samtidsdans og -koreografi. Alle er inviteret til åbningen den 31. august 2024.

Dansehallerne bliver et knudepunkt for dans og koreografi i den historiske bygning, Kedelhuset, midt i Carlsberg Byen. Med sine to scener og fem studier vil Kedelhuset danne ramme om fremtidens samtidsdans og give mulighed for at præsentere professionel dans for amatører, foreningsliv og publikum. 

"Vi ser frem til at byde samtidsdansen indenfor i dette nye hjem for dans og koreografi. Dansehallerne bliver et strukturelt kraftcenter for hele dansebranchen og et bredt dansegladt publikum. Det er med stor glæde vi ser frem til at udbrede dans til hele Danmark,” siger Danjel Andersson, direktør i Dansehallerne.

Kedelhuset blev opført i 1925-28 for at samle al energi på Carlsberg Bryggerierne ét sted. Bryggeriet anses som et af samtidens stærkeste eksempler på funktionel industriarkitektur. Bygningen er nu blevet renoveret og ombygget med respekt for dens bevaringsværdige arkitektoniske kvaliteter, samtidig med at den oprindelige facade er bevaret. På den måde har bygningen fået nyt liv, mens den unikke stemning og sjæl er bevaret. Dansehallerne indtager den øverste af to etager i Kedelhuset, og skal bidrage til kulturlivet i Carlsberg Byen. 

”Med Dansehallerne sikrer vi, at flere får adgang til det gamle kedelhus, der med sine hvælvinger og sit rå udtryk kommer til at danne helt unik ramme for dansen. Jeg er sikker på, at Dansehallerne kommer til at løfte hele bydelen. Derudover er projektet et fantastisk eksempel på noget af det, vi skal blive bedre til i fremtiden – nemlig at transformere gamle bygninger til nye funktioner. Når vi gør det, er det ofte bedst for klimaet og samtidig værner vi om den kulturarv, der former os som mennesker og giver steder en identitet,” siger Nina Kovsted Helk, filantropidirektør i Realdania.  

Læs mere om Dansehallerne og find åbningsprogrammet her. 

Om Dansehallerne

Den 4.600 m2 fredede bygning er blevet forvandlet af Mikkelsen Arkitekter. Den huser en ny, stor scene, en blackbox-scene, samt publikumarealer, kontor og en række dansestudier. 

Det er et bredt samarbejde mellem Københavns Kommune, Augustinus Fonden, A.P. Møller Fonden, den filantropiske forening Realdania, Lokale og Anlægsfonden, Louis-Hansens Fond, Udviklingsselskabet Carlsberg Byen P/S og Bygningsfonden Kedelhuset, som har muliggjort byggeriet af det nye Dansehallerne i Kedelhuset. 

Mens ombygningen fandt sted, blev Dansehallernes forskellige aktiviteter gennemført på venues rundt om i byen – på teatre, i kunsthaller, i byrummet og alternative steder. 

Relaterede projekter