x

Oplev en arkitekttegnet rokokohave i højeste klasse

På Sydfyn ligger Holstenhuus Gods, som skiller sig ud fra andre af slagsen med sin smukke rokokohave fra 1700-tallet. Den romantiske landskabshave har gennemgået en del forandringer gennem årene. Senest i 2010 er haven renoveret, dengang med støtte fra Realdania. Nu har du chancen for at opleve haven og få dens historie fortalt. Vi udlodder 50 x 2 billetter, og pladserne tildeles ved lodtrækning.

Arrangementet er afholdt

Tidspunkt
10. september 2019 kl. 10.00 - 12.30
10. september 2019 kl. 13.30 - 16.00

Adresse
Slotsalleen 7
5600 Faaborg

Lukket for tilmelding

Se alle arrangementer
Oplev en arkitekttegnet rokokohave i højeste klasse

Realdanias medlemsarrangement i Holstenshuus Rokokohave 

Holstenshuus Gods ligger ved Fåborg på Fyn. Haven på Holstenshuus er tegnet af G. D. Tschierske og anlagt i 1753 som barokhave. Haven er senere omlagt i landskabelig stil, og den har ændret udtryk i takt med modestrømninger og skiftende generationers overtagelse.

Læs mere om projektet

Adresse

Holstenshuus Gods, Slotsalleen 7, 5600 Faaborg

Tid 

Tirsdag den 10. september 2019, kl. 10.00-12.30 og kl. 13.30-16.00

Program 

Hold 1 kl. 10.00-12.30:

Kl. 10.00: Projektleder Tim Jensen byder velkommen og fortæller om Realdania. 

Ditlev Berner, godsejer på Holstenhuus, byder velkommen og fortæller om rokokohaven.

Herefter er der rundvisning i haven, hvor man får et indblik i havens historie. 

Mulighed for spørgsmål mens der serveres sandwich og vand.

Kl. 12.30: Arrangementet slutter.

Hold 2 kl. 13.30-16.00:

Kl. 13.30: Der serveres sandwich og vand.

Projektleder Tim Jensen byder velkommen og fortæller om Realdania. 

Ditlev Berner, godsejer på Holstenhuus, byder velkommen og fortæller om rokokohaven.

Herefter er der rundvisning i haven, hvor man får et indblik i havens historie.

Mulighed for afsluttende spørgsmål.

Kl. 16.00: Arrangementet slutter.

Konkurrencebetingelser

Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning. Deltagelse i lodtrækningen skal ske senest mandag den 2. september 2019, hvorefter vinderne får direkte besked på mail tirsdag den 3. september 2019.

Vi oplever, at mange medlemmer ønsker at deltage i vores arrangementer. For at give flest muligt chancen for at deltage, har vi valgt at indføre en midlertidig karantæne af vinderne: Hvis man har vundet plads på et arrangement, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 30 dage efter man udtrækkes som vinder. Herefter kan man igen indgå i konkurrencer på lige fod med alle andre medlemmer. 

Hvis et arrangement gentages flere gange på samme dag, kan man desuden kun tilmelde sig lodtrækningen på et af tidspunkterne. 

Bliv medlem af Realdania

Du kan deltage i konkurrencen, hvis du allerede er medlem af Realdania. Boligejere kan blive medlem - det er gratis at være medlem og gratis at deltage i medlemsarrangementer. 

Læs mere om dine medlemsfordele

Meld dig ind