x

Leg med ild: Særudstilling på CLAY

Oplev den anmelderroste udstilling ’Playing with Fire’ med Axel Saltos smukke krukker og meget mere fra keramikkens forunderlige verden, når vi besøger CLAY Keramikmuseums unikke samling af keramisk kunst, kunsthåndværk og design. Vi får også en arkitektonisk introduktion til museets tilbygning, som vi har støttet, der byder på en smuk udsigt til Lillebælt og museets særprægede skulpturpark. Deltag senest den 11. februar i lodtrækningen om 2 x 30 billetter til arrangementet.

Arrangementet er afholdt

Dato
13. marts 2024

Tidspunkt
kl. 15.00 — kl. 16.30

Adresse
CLAY Keramikmuseum Danmark
Kongebrovej 42
5500 Middelfart

Lukket for tilmelding

Leg med ild: Særudstilling på CLAY

Realdanias medlemsarrangement: Rundvisning på CLAY

Glæd dig til et besøg i Nordens eneste specialmuseum for keramisk kunst, CLAY Keramikmuseum Danmark, i Middelfart. Vi skal høre om tilbygningen og om de aktuelle udstillinger, blandt andet den anmelderroste ’Playing with Fire: Edmund de Waal and Axel Salto’.

Adresse 

CLAY Keramikmuseum Danmark, Kongebrovej 42, 5500 Middelfart

Tid 

Onsdag den 13. marts 2024, kl. 15.00-16.30

Særlig info 

Bemærk, at det ikke er tilladt at medbringe tasker i udstillingerne på museet. Man har mulighed for at aflevere overtøj og tasker i taskeskabe på museet.

Program 

Kl. 15.00: Realdanias vært byder velkommen i Café CLAY, mens vi nyder en kop kaffe med kage.

  • Museumsdirektør Pia Wirnfeldt fortæller om museet, udvidelsen og hvordan det hele startede.
  • Rundvisning på museet, blandt andet i udstillingen ’Playing with Fire: Edmund de Waal and Axel Salto’. 

Kl. 16.30: Tak for i dag!

Mere om projektet: Clay - Keramikmuseum Danmark

CLAY i Middelfart er Nordens eneste specialmuseum for keramisk kunst. I 2009 havde museet brug for mere plads og ønskede en tilbygning. I samarbejde med Middelfart Kommune støttede vi arkitektkonkurrencen for den nye tilbygning til den gamle hovedbygning, som oprindeligt var en herskabsvilla.

Mere om projektet

Konkurrencebetingelser

Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning. 

Bemærk, at pladserne skal benyttes af medlemmer med ledsagere, og ikke kan overdrages til andre. 

Deltagelse i konkurrencen skal ske senest søndag den 11. februar 2024, og vinderne får direkte besked på mail mandag den 12. februar 2024.

Vi oplever, at mange medlemmer ønsker at deltage i vores arrangementer. For at give flest mulige medlemmer chancen for at deltage, har vi valgt at indføre en midlertidig karantæne for både vindere, der deltager i arrangementer og vindere, der udebliver uden afbud: Hvis man har vundet plads på et arrangement, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 45 dage efter, man udtrækkes som vinder. Hvis man udebliver fra et arrangement uden at melde afbud senest 24 timer før, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 60 dage efter, man udtrækkes som vinder. Herefter kan man igen indgå i konkurrencer på lige fod med alle andre medlemmer.

Hvis et arrangement gentages flere gange på samme dag, kan man desuden kun tilmelde sig lodtrækningen på et af tidspunkterne.

Påmindelse via SMS

Du vil modtage en SMS, hvis du har vundet konkurrencen. Realdania behandler dine personoplysninger i overensstemmelse med vores persondatapolitik. Vær særligt opmærksom på punkt 2.e og 2.f i persondatapolitikken, der vedrører deltagelse i arrangementer og konkurrencer. Hvis du har fået nyt telefonnummer, må du meget gerne give os besked via mitrealdania@realdania.dk.

Bliv medlem af Realdania

Du kan deltage i konkurrencen, hvis du allerede er medlem af Realdania. Boligejere kan blive medlem - det er gratis at være medlem og gratis at deltage i medlemsarrangementer. 

Læs mere om dine medlemsfordele

Meld dig ind