x

Efterårsferie: Spionjagt på Garderhøjfortet

Se, om du kan fange spionen, før han slipper afsted med alle Garderhøjfortets mange hemmeligheder! Det kræver et skarpt øje eller en god agent, så husk at tage din voksen med, som også kan glæde sig til rundturen bag de historiske mure og det interaktive oplevelsescenter. Deltag senest den 14. september i lodtrækningen om 40 x 4 billetter.

Aktiviteter og rundvisning

Dato
13. oktober 2025

Tidspunkt
13. oktober 2025 kl. 10.00 - 12.00
13. oktober 2025 kl. 13.00 - 15.00

Adresse
Garderhøjfortet
Garderhøjfort 4
2820 Gentofte

For medlemmer af Realdania

Efterårsferie: Spionjagt på Garderhøjfortet

Realdanias medlemsarrangement: Tag på en historisk mission på Garderhøjfortet

Vær med, når vi byder hele familien på en spændende spiondag i et af de allerbedst restaurerede forter. Selvom man ikke interesserer sig for krig, krudt og kugler, giver fortet et fantastisk indtryk af en begivenhedsrig tid i dansk historie og politik.

Adresse

Garderhøjfort 4, 2820 Gentofte

Tid 

Mandag den 13. oktober 2025 kl. 10.00-12.00 og kl. 13.00-15.00

Særlig info 

Mødested: Vi mødes ved hovedindgangen til fortet ved det røde Realdania-flag

Offentlig transport: Der er offentlig transport med tog til Jægersborg St., 600 m gang fra Garderhøjfortet, eller med bus til stoppestedet Ibstrupvej/ Jægersborg St. tæt på fortets indkørsel.

Parkering: Der er gratis og tidsubegrænset parkering umiddelbart efter indkørsel fra Jægersborgsvej. Derfra er der 200 meter gåtur til Garderhøjfortet.

Tilgængelighed: Størstedelen af udstillingen er tilgængelig. Da fortet er en ældre bygning, er der ikke tilgængelige for kørestole og gangbesværede overalt – f.eks. i kanontårnet og skytsetagen. Der er handicaptoiletter og en filmoptagelse af rundvisningen i kanontårnet, der vises i den lille biograf.

Øvrigt: Arrangementet foregår i et gammelt fort, så tag tøj med til vejret, som må blive beskidt undervejs. Arrangementet henvender sig primært til familier med børn fra 5 år+, men alle er velkomne.

Program 

Hold 1 kl. 10.00 - 12.00

10.00: Realdanias vært byder velkommen til Garderhøjfortet.

Aktiviteter rundt på fortet

Alle får udleveret materiale til at gå på spionjagt på egen hånd i familier.

  • Fang spionen ved at løse de opgaver, der gemmer sig rundt omkring på fortet - det kræver et skarpt øje, eller en god agent!
  •  Besøg kanontårnet, når en guide viser os en to-kanon, der stadig virker i dag
  •  Oplev de interaktive udstillinger, hvor I kan være soldater under 1. Verdenskrig, sende hemmelige morse-beskeder og affyre kanoner
  •  Hold et hvil i messen – der serveres let forfriskning i fortets messe under hele arrangementet.

12.00: Tak for i dag! Efter arrangementet har deltagerne mulighed for at fordybe sig i udstillinger, anlæg og området på egen hånd.

Hold 2: Kl. 13.00-15.00

13.00: Realdanias vært byder velkommen til Garderhøjfortet.

Aktiviteter rundt på fortet

Alle får udleveret materiale til at gå på spionjagt på egen hånd i familier.

  • Fang spionen ved at løse de opgaver, der gemmer sig rundt omkring på fortet - det kræver et skarpt øje, eller en god agent!
  •  Besøg kanontårnet, når en guide viser os en to-kanon, der stadig virker i dag
  •  Oplev de interaktive udstillinger, hvor I kan være soldater under 1. Verdenskrig, sende hemmelige morse-beskeder og affyre kanoner
  •  Hold et hvil i messen – der serveres let forfriskning i fortets messe under hele arrangementet.

15.00: Tak for i dag! 

Mere om projektet: Garderhøjfortet

Garderhøjfortet er det største i Københavns Befæstning og et ægte ildsjæleprojekt i årene 1886-92. Fortet er opført efter nederlaget til tyskerne i 1864 for at beskytte hovedstaden og på usædvanligvis finansieret af private midler gennem en forening, der indsamlede i alt 1,5 millioner kr.

Realdania, Kulturarvsstyrelsen og Naturstyrelsen har sammen revitaliseret Københavns Befæstning i 2006. Der blev afsat 175 millioner til at istandsætte bygninger og til at gøre befæstningen tilgængelig for offentligheden, hvilket blandt andet bestod af etableringen af et oplevelsescenter ved Garderhøjfortet. 

Mere om projektet

Konkurrencebetingelser

Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning. 

Bemærk, at pladserne skal benyttes af medlemmer med ledsagere og ikke kan overdrages til andre. 

Deltag i konkurrencen senest søndag den 14. september 2025. Vinderne får direkte besked på mail mandag den 15. september.

Vi oplever, at mange medlemmer ønsker at deltage i vores arrangementer. For at give flest mulige medlemmer chancen for at deltage, har vi valgt at indføre en midlertidig karantæne for både vindere, der deltager i arrangementer og vindere, der udebliver uden afbud: Hvis man har vundet plads på et arrangement, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 45 dage efter, man udtrækkes som vinder. Hvis man udebliver fra et arrangement uden at melde afbud senest 24 timer før, vil man først kunne blive udtrukket som vinder igen 60 dage efter, man udtrækkes som vinder. Herefter kan man igen indgå i konkurrencer på lige fod med alle andre medlemmer.

Hvis et arrangement gentages flere gange på samme dag, kan man desuden kun tilmelde sig lodtrækningen på et af tidspunkterne.

Påmindelse via SMS

Hvis du vinder pladser til arrangementet og har oplyst dit telefonnummer til Realdania, vil du modtage en påmindelse på SMS 1-2 dage før arrangementsdagen. Realdania behandler dine personoplysninger i overensstemmelse med vores persondatapolitik. Vær særligt opmærksom på punkt 2.e og 2.f i persondatapolitikken, der vedrører deltagelse i arrangementer og konkurrencer. Hvis du har fået nyt telefonnummer, må du meget gerne give os besked via mitrealdania@realdania.dk.

Bliv medlem af Realdania

Du kan deltage i konkurrencen, hvis du allerede er medlem af Realdania. Boligejere kan blive medlem - det er gratis at være medlem og gratis at deltage i medlemsarrangementer

Læs mere om dine medlemsfordele

Meld dig ind