x

Geografiske valggrupper

Som medlem af Realdania tilhører du en af 10 geografiske valggrupper. Din bopæl eller din virksomheds adresse afgør, hvilken valggruppe du hører til, og hvor du er valgbar og har møde- og stemmeret.

De 10 geografiske valggrupper vælger 60 af de 109 medlemmer i Realdanias repræsentantskab og er dermed med til at sikre en geografisk spredning i repræsentantskabet.

Nedenfor kan du se fordelingen af de 10 geografiske valggrupper, hvor mange repræsentantskabsmedlemmer der er på valg i hver valggruppe, og hvornår der er valg i valggruppen.

Valgområder Valgområde 1 Valgområde 2 Valgområde 3 Valgområde 4 Valgområde 5 Valgområde 6 Valgområde 7 Valgområde 8 Valgområde 9 Valgområde 10 Valgområde 10

Valgområde 1
Område 1 dækker Dragør, Frederiksberg, København, Tårnby. 7 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2022.


Valgområde 2
Område 2 dækker Faxe, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Slagelse, Sorø, Stevns, Vordingborg. 6 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2021.


Valgområde 3
Område 3 dækker Assens, Nordfyn, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nyborg, Odense, Svendborg, Ærø. 5 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2020.


Valgområde 4
Område 4 dækker Billund, Esbjerg, Fanø, Haderslev, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Aabenraa. 5 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2019


Valgområde 5
Område 5 dækker Fredericia, Hedensted, Horsens, Kolding, Vejle. 4 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2022.


Valgområde 6
Område 6 dækker Favrskov, Norddjurs, Odder, Randers, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs, Aarhus. 7 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2021.


Valgområde 7
Område 7 dækker Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted, Viborg. 6 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2020.


Valgområde 8
Område 8 dækker Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Rebild, Vesthimmerland, Aalborg. 6 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2019.


Valgområde 9
Område 9 dækker Allerød, Ballerup, Egedal, Fredensborg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hørsholm, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal. 8 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2022.


Valgområde 10
Område 10 dækker Albertslund, Bornholm, Brøndby, Glostrup, Greve, Hvidovre, Høje-Taastrup, Ishøj, Køge, Lejre, Roskilde, Rødovre, Solrød, Vallensbæk. 6 repræsentanter, og næste valgmøde finder sted i 2020.