Over 2.000 fodspor i størrelse 47 er i dag lagt ned i fortove og belægninger i H.C. Andersens fødeby Odense. Tilsammen danner de en lille spadseretur forbi en række af de steder, som havde afgørende betydning for digterens barndom og ungdom i det centrale Odense: Hans fødehjem, fattiggården, vaskepladsen, tugthuset osv. – alle de steder, som udgjorde barndommens land for den høje, tynde dreng med de store fødder.
Fodsporene fører også tæt forbi Odense Adelige Jomfrukloster, som Andersen besøgte flere gange i 1830’erne, når han var på besøg i sin hjemby. Frøkenerne beundrede digteren, og i sommeren 1835 berettede han i et brev om sine oplevelser i klosteret:
”En gammel klosterfrøken Schleppegrell, vist hen ved 60, sværmer for mig, hun er næsten forliebt! I dag er jeg inviteret til hende i klosteret. Se, de gamle, kan jeg nok få! De se på det solide, men de unge! Ak, var man dog meget smuk, eller meget rig! O Gud bevares!”