Siden 2020 har Realdania opbygget en portefølje af missionsrettede investeringer – investeringer, der både skal levere et konkurrencedygtigt afkast og samtidig bidrage aktivt til foreningens filantropiske arbejde. Målet er at accelerere omstillingen af byggesektoren gennem blandt andet cirkulær økonomi, energirenovering og udvikling af mere bæredygtige byer.
Med to nye investeringer fortsætter foreningens indsats – denne gang med fokus på at udvikle nye bygninger og give eksisterende bygninger nyt liv i Italien og Belgien.
Tidligere militær kaserne i Milano
I Milano skal en tidligere militær kaserne skifte identitet. I bydelen Bicocca, syv kilometer nordøst for centrum, ligger området, der i flere år har det stået ubrugt hen – men nu skal det omdannes til et nyt, levende bykvarter. Det er ejendomsfonden Ardian Real Estate European Fund III, der står bag udviklingen. Realdania har investeret missionsrettet i fonden, som i EU-regi er klassificeret som en artikel 9-fond med bæredygtighed som centralt mål.
Den tidligere kaserne dækker omkring 96.000 kvadratmeter og skal transformeres til en blandet bydel med ejer- og lejeboliger, studieboliger, detailhandel, offentlige funktioner og grønne fællesrum. Samtidig åbnes området op og bindes tættere sammen med den omkringliggende by – med fokus på både funktionalitet, fællesskab og et lavt klimaaftryk.
Kontorejendomme til boliger
Også i Belgien skal der pustes nyt liv i tomme bygninger. Her har Realdania sammen med Patrizia Sustainable Communities investeret i Re-Store – et strategisk partnerskab mellem ejendomsudvikleren Revive og kapitalforvalteren Patrizia. Ambitionen er at opkøbe og omdanne forældede kontorbygninger i Belgien til moderne boliger med høj kvalitet og energieffektivitet i nye, attraktive boligmiljøer.
Bag investeringen ligger en udfordring, som går igen i mange europæiske storbyer: Behovet for betalbare boliger vokser, samtidig med at en del kontorbygninger står tomme eller ikke længere lever op til nutidens krav.
”I vores missionsrettede investeringer arbejder vi målrettet med løsninger, der både kan skabe afkast og samtidig flytte byggesektoren i en mere bæredygtig retning. Her er transformation af eksisterende bygninger et helt centralt greb. Ved at gentænke den bygningsmasse, vi allerede har, kan vi både reducere ressourceforbruget og imødekomme det voksende behov for boliger i byerne – en dagsorden, der er højaktuel i mange europæiske storbyer,” siger Kenneth Lillund Winther, investeringsdirektør i Realdania.
Runder strategisk milepæl
Realdanias missionsrettede investeringer er målrettet udviklingen af byggesektoren og skal bidrage til at accelerere omstillingen – blandt andet inden for cirkulær økonomi, reduktion af CO₂-udledninger, energirenovering og øget effektivitet i ejendomssektoren.
I 2025 indfriede Realdania sit strategiske mål om, at fem procent af den samlede kommercielle investeringsformue er placeret i missionsrettede investeringer. Ved udgangen af 2025 udgjorde markedsværdien 1.452 mio. kr.
Læs nyheden: Fem procent af foreningens samlede kommercielle investeringsformue er nu placeret i missionsrettede investeringer.