x

Byggeriet af De Maritime Huse i Løkken er gået i gang

Nyhed 7. oktober 2024

I Løkken er byggeriet af De Maritime Huse netop gået i gang. De Maritime Huse skal vise, hvordan nye aktiviteter og faciliteter kan integreres i klitlandskabet og bidrage til større turisme og aktiviteter i området hele året rundt.

Den 1. oktober begyndte byggeriet af De Maritime Huse i Løkken. De Maritime Huse er en del af helhedsplanen for Løkken Moleleje og skal bidrage til at give friluftslivet og turismen nye muligheder ved at udnytte områdets særlige potentiale som et helårligt samlingspunkt for udendørs aktiviteter. Planen er, at byggeriet står færdigt i sommeren 2025.

Løkken Moleleje er et samlingspunkt for byen, hvor grupper af forskellige aldre og med forskellige interesser kan mødes. Det skaber behov for nye og forbedrede faciliteter, der kan imødekomme de forskellige brugeres behov. Det skal de Maritime Huse være med til, og med facadernes foldninger skabes der plads til både lækroge, opholdssteder og café- og terrassemiljøer, som folk i alle aldre kan benytte sig af.

I arkitekturen og materialerne er der indtænkt en særlig robusthed, så byggeriet kan modstå vinden og sandet, der er en del af miljøet tæt på vandet. I længden er tanken, at sandet fra klitterne vil dække bygningernes tage, så kun de inviterende facader kan ses. På den måde smelter husene sammen med naturen og landskabet, og skaber en naturlig overgang mellem by og strand.

Projektet er en del af initiativet Vestkysten viser Vejen, som skal løfte flere af de centrale kystbyer og attraktioner langs den danske vestkyst, til gavn for beboere og turister. Initiativet søger at bevare kystens unikke karakter, men samtidig understøtte lokalsamfundet og turismen ved at fremme bæredygtig udvikling.