Vægge af røde teglblokke, lergulve under fødderne og buede nicher i mursten udvendigt. I det nye femetagers teglhus på Kongensstræde 92 er materialerne en del af oplevelsen – både inde og ude.
Nu står huset færdigt, og onsdag den 11. november kl. 14.30-17.30 kan alle interesserede komme indenfor. Her kan man gå på opdagelse i tre af boligerne og høre om tankerne bag huset, hvor der er eksperimenteret med tegl og ler for at reducere klimaaftrykket.
Allerede ved indgangen er man ikke i tvivl om, at her er der eksperimenteret med tegl. En muret portåbning, mønstermurværk og et mønsterlagt klinkegulv byder besøgende velkommen. Indenfor er der stampede lergulve i stuelejligheden, på reposerne og i entréerne. Flere vægge står med synlige røde teglblokke, mens man andre steder kan se spor af håndens arbejde i lerpudsen. Materialerne er bevidst holdt synlige for at give huset karakter. Samtidig spares der CO2, når materialerne ikke bliver beklædt eller overfladebehandlet.