Menu

Realdania Årsmagasin 2026

Årets magasin er opdelt i tre hovedkapitler, der afspejler de tre dagsordner, hvor Realdania i de kommende år fokuserer vores indsats. Tre dagsordner, hvor vi har nogle særlige muligheder for at bidrage til en positiv samfundsudvikling: Stedets potentialer, Arkitekturens muligheder og Fremtidens byggeskik. Vi giver ordet til de mennesker, der lever i og hver dag har gavn af de projekter og steder, vi støtter. For det er dem, der er eksperterne der.

Indhold

Side 06
Et hus at høre til i

I Lemvig har en flok haveentusiaster fået et lille træhus, hvor de kan gå i læ for regnen, drikke kaffe og sludre. Huset er en gave fra Realdania, og er et af 150 mødesteder, som foreningen har uddelt over hele landet.

Side 14
Optimisme i Nakskov

I Lollands største by er bymidten under forandring i disse år. Husfacader istandsættes, butikker omdannes til boliger, og flere flytter til centrum. Kom med til Nakskov.

Side 24
Fra forvalterbolig til fantasiunivers

Det statelige hus midt i Roskilde var engang bolig for Jomfruklostrets forvalter. Nu er det et børnekulturhus med plads til at lege, sanse og slippe fantasien fri i de historiske rammer.

Side 34
Her giver det ro at bo

Tre små huse og et fælleshus udgør At bo i ro, et sted for unge med psykiske udfordringer. Husene er de første af deres art, og forskere følger med i, hvordan arkitektur kan påvirke trivslen.

Side 46
To familier renoverer med grønt fokus

Hvordan kan man renovere en bolig, så man bevarer husets sjæl, får en nutidig bolig og samtidig har fokus på genbrug og kllima? Det giver to familier på Fyn og i Valby deres bud på.

Side 54
Halm, genbrug og fællesskab

Et nybygget rækkehus med halm i væggene og et tinyhus, hvor alt er genbrug. Det er blot to eksempler på, hvordan mere klimavenlige boliger kan se ud i fremtiden.

Side 62
Med Realdania landet rundt

Realdanias medlemmer bliver jævnligt inviteret indenfor i de projekter, foreningen har bidraget til. Vi har været med medlemmerne på tur til Dansehallerne i Carlsberg Byen og Hal 16 i Helsingør.

Side 68
Realdania i tal

Se bl.a. hvordan årets afkast har været, og hvor mange projekter, Realdania har bidraget til.