Da Ejerboligforum var samlet til debatmøde den 25. august 2016, stillede vi skarpt på fremtidens boligfinansiering.
Realkreditforeningerne har gennem mange år været en garant for både soliditet og solidaritet på det danske boligmarked. Det har kostet det samme at låne i Holeby og Hellerup, og det er godt for både sammenhængskraft og samfundsøkonomi. Sådan vil det ikke blive ved med at være.
Nye kapitalkrav til branchen har sat en snebold i gang, som truer med at undergrave de veletablerede forretningsmodeller i realkreditten. Bankerne står klar med nye lån til utilfredse kunder, og samtidig skal man forsvare sig mod beskyldninger om at diskriminere mod kunder i yderområderne.
Særlige lånevilkår er kunstigt åndedræt
Efter 200 år med billig, sikker og solidarisk realkredit har Danmark i dag har flere og bedre boliger end andre nationer - og dermed højere livskvalitet. Og det skal vi ikke sætte over styr med særlige lånevilkår for klemte boligejere, siger
direktør Curt Liliegreen fra Boligøkonomisk Videncenter, der mener at det er i realkredittens ånd at regningen udskrives bredt. Særlige vilkår kan være en politisk støtteerklæring til balancen mellem land og by, men vil reelt kun fungere som kunstigt åndedræt. Urbaniseringen er kommet for at blive.