Besøg Mønsted Kalkgruber
Kom med på besøg i verdens største kalkmine, når Realdanias medlemsunivers går under jorden med 15 x 4 medlemmer den 7. oktober 2017. Minen vest for Viborg har over 60 km underjordiske gange, som dog ikke har været brugt til minedrift i mange år. Derimod lever den videre som en populær turistattraktion og er netop genåbnet efter en omfattende istandsættelse af dens anlæg med hjælp fra Realdania. Pladserne tildeles ved lodtrækning.
Arrangementet er afholdt
Dato
7. oktober 2017
Adresse
Kalkværksvej 8
7850 Stoholm
Lukket for tilmelding

Realdanias særarrangement i Mønsted Kalkgruber
Mønsted Kalkgrubers anlæg og byggerier blev opført i perioden 1870-1930 under den tidlige industrialisering. Kalkgruben har mellem 50.000 og 60.000 årlige gæster. Realdania har bevilliget knap 13 mio. kr. til istandsættelse og nyindretning af bygninger og anlæg som en del af et omfattende udviklingsprojekt. Med projektet er der bidraget med at bevare en spændende og væsentlig del af vores fælles kulturarv som et aktiv i vores samtid, så det ikke får lov at blive nedslidt og glemt.
Deltagerne bydes velkommen af Per Vegger, leder af Mønsted Kalkgruber, som fortæller historien om Mønsted Kalkgruber og om hvad der sker på stedet i dag. Derefter holder arkitekt Jens Baumann et oplæg om projektet med at restaurere og nyindrette Mønsted Kalkgruber. Efterfølgende får deltagerne en guidet tur i minen. Til slut inviteres der på kaffe og kage i café Grotten.
Adresse
Mønsted Kalkgruber, Kalkværksvej 8, 7850 Stoholm
Tid
Lørdag den 7. oktober 2017, kl. 13.00 - 15.30
Program
Kl. 13.00: Velkomst v. Tim Jensen på vegne af Realdania.
Kl. 13.10: Velkomst og oplæg v. Per Vegger, leder af Mønsted Kalkgruber.
Kl. 13.30: Oplæg v. arkitekt Jens Baumann.
Kl. 13.50: Guidet tur i Mønsted Kalkgruber.
Kl. 14.50: Forplejning og spørgsmål.
Kl. 15.30 Tak for i dag.
Konkurrencebetingelser
Pladserne ved vores arrangementer fordeles ved lodtrækning. Deltagelse i lodtrækningen skal ske senest den 17. september, hvorefter vinderne får direkte besked tirsdag den 19. september.
Bliv medlem af Realdania
Du kan deltage i konkurrencen, hvis du allerede er medlem af Realdania eller melder dig ind inden 17. september. Boligejere kan blive medlem - det er gratis at være medlem og gratis at deltage i medlemsarrangementer.