Ideoplæg - Dynamisk planlægning af højvandssikring af Nykøbing Falster
Udgivelsesdato
marts 2024
Sideantal
28
sider
Forfatter(e)
Udarbejdet af Norrøn A/S for Guldborgsund Kommune
Nykøbing Falster vil sikre sig mod stormfloder i Guldborgsund ved at skabe en fysisk barriere mellem byen og sundet. Ideoplægget beskriver fire løsningstrategier for denne fysiske barriere baseret på tre scenarier - beskyttelse, tilpasning og tilbagetrækning.
Guldborgsund Kommune har valgt at arbejde med an adaptiv dynamisk tilgang til klimasikring, hvor behovet for klimasikring løbende kan udbygges.
Ideoplægget for klimasikring af Nykøbing Falster beskriver tre overordnede løsningsstrategier for områder, der er i risiko for skadesforvoldende oversvømmelse. Beskyttelse - vandet holdes ude: der kan etableres tiltag som diger og højvandsmure, der har til formål at holde vandet ude. Tilpasning - vandet inviteres midlertidigt ind: Byen kan i de oversvømmelsestruede områder indrettes, så vandet midlertidigt kan inviteres ind. Der kan for eksempel bygges på pæle eller stilles krav til gulvkote. Tilbagetrækning - vandet får plads: Det er også en mulighed at flytte væk fra vandet, i praksis ved blandt andet ikke at etablere ny bebyggelse i oversvømmelsestruede områder.
Udgivelsen er støttet af Miljøministeriet og Realdanias partnerskab ’Byerne og det stigende havvand’.